Jeśli w kogoś kręgu poszukiwań znajduje się behwiorystyka psów studia warto zapoznać się z ofertą Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie, ponieważ na uczelni tej występuje taki kierunek jak behawiorystyka zwierząt towarzyszących. Co zatem warto wiedzieć na temat tego kierunku? Jakie są jego największe atuty? Oto kilka praktycznych informacji, z którymi powinien zapoznać się każdy przyszły student behawiorystyki.
Behawiorystyka psów studia na WSE
To, od czego warto zacząć to, że behawiorystyka psów studia na WSE w Krakowie prowadzona jest przez wykładowców akademickich, doświadczonych behawiorystów i trenerów, dogoterapeutów, hodowców, lekarza weterynarii oraz psychologa. Kierunek ten wyróżnia się ilością zajęć praktycznych, możliwością przeprowadzenia pracy szkoleniowej na własnym psu lub kocie, dzięki czemu ma się okazję omówić i wypracować różne rozwiązania problemów behawioralnych swojego pupila. Uczelnia ta nawiązuje współpracę ze szkołami dla psów Qumam i Dobry Domek, fundacją Iskra i krakowskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt. Wartością dodaną na absolwentów jest to, że mają dostęp do zamkniętej grupy behawiorystów, gdzie mogą wymieniać się własnymi doświadczeniami, szukać pomocy oraz wspólnie podejmować różnego typu inicjatywy.
Cel studiów
Głównym celem studiów jest niewątpliwie otwarcie drzwi do wiedzy i świadomości na temat zwierząt, które znajdują się wokół nas, a często są członkami naszych rodzin. Wiele osób nawiązuje ze swymi zwierzętami niezwykle silną więź, powodując, iż niektóre zachowania są przez nich błędnie interpretowane, nadając im cechy zbliżone do ludzkich. Bardzo często niezrozumienie zwierząt może przyczynić się do zaburzenia relacji człowiek – zwierzę, wzmagać frustrację, a czasem i nawet powodować nieszczęście. Wiele razy zdarzyło się tak, że zwierzę trafiło do schroniska, gdyż nie spełniło oczekiwań właściciela.
Sylwetka absolwenta studiów
Osoby kończące kierunek behawiorystyka zwierząt towarzyszących posiadają wiedzę i umiejętności, dzięki którym właściwie mogą przeprowadzić wychowywanie i szkolenie zwierząt metodami pozytywnymi, diagnozować problemy behawioralne u zwierząt domowych i je eliminować, wspierać właścicieli psów w budowaniu prawidłowej relacji z pupilem, której podstawą jest zaufanie, pozytywna motywacja oraz wzajemne zrozumienie. Absolwenci są w stanie zagwarantować resocjalizację zwierząt bezdomnych czy problemowych i przygotować ich do adopcji, doradztwo w sprawie doboru odpowiedniego psa lub kota dla osób pragnących kupić lub adoptować zwierzaka, prowadzenie hodowli psów i kotów rasowych zgodnie z najwyższymi standardami, przygotowanie do wystaw, kompleksową opiekę i bezpieczeństwo zwierząt będących pod ich okiem.
Plan studiów
Plan studiów behawiorystyka zwierząt towarzyszących został podzielony na kilka bloków tematycznych, które dotyczą behawiorystyki psów, behawiorystyki kotów, innych zwierząt towarzyszących, zwierząt w schroniskach, zagadnień związanych z weterynarią, szkolenia psów pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym.