Charakterystyka sprężarek śrubowych i znaczenie dobrego serwisu

Sprężarki śrubowe należą dzisiaj do najpopularniejszych sprężarek. Wynika to z ich licznych zalet. Niemniej jednak, jak wszystkie urządzenia, również sprężarki śrubowe ulegają czasem awariom. Wtedy konieczne jest znalezienie odpowiedniego serwisu.

Jak działają sprężarki śrubowe?

Sprężarka to inaczej kompresor, a więc urządzenie służące do wykorzystywania energii gazu pod ciśnieniem. Zadaniem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia gazu. Modele śrubowe robią to poprzez stały obrót śruby, która dzięki swojej konstrukcji powoduje zmniejszenie przestrzeni, w której znajduje się gaz. W konsekwencji dochodzi do zwiększenia ciśnienia.

 

Warto zauważyć, że sprężarki śrubowe pod wieloma względami przeważają nad innymi modelami sprężarek. Najpopularniejszą alternatywę dla tych urządzeń stanowią sprężarki tłokowe. W ich przypadku za sprężanie powietrza odpowiada nie śruba, lecz tłok. Jednak modele tłokowe powodują duży hałas. Ponadto są to urządzenia bardzo awaryjne. Natomiast w przypadku sprężarek śrubowych do awarii dochodzi raczej rzadko.

 

Kiedy potrzebny jest serwis sprężarek śrubowych?

Jak już wspomnieliśmy, do awarii sprężarek śrubowych nie dochodzi często. Niemniej jednak, czasami mają one miejsce. Wtedy koniecznie trzeba odwiedzić serwis sprężarek śrubowych. Co może ulec awarii? Tak naprawdę możliwości jest wiele. Do częstych awarii należy uszkodzenie silnika, a także chłodnicy. Usterki mogą dotyczyć również bloków czy osuszaczy. Czy naprawy sprężarek śrubowych są drogie? To zależy od tego, który element ulegnie uszkodzeniu i jak duży jest zakres działań. Czasami wymiana elementu może oznaczać duży wydatek.

 

Aby uniknąć zbędnych kosztów, warto zrobić wszystko, by uniknąć awarii. Czy jest to możliwe? Czasami pomimo usilnych starań, nie sposób uniknąć usterki. Jednak w wielu przypadkach jest to możliwe. W każdym razie na pewno można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Wszystko za sprawą profilaktycznych przeglądów serwisowych. Tym samym serwis sprężarek śrubowych jest przydatny nie tylko w przypadku awarii. Każdy producent sprężarki określa interwały przeglądów. Warto trzymać się zaleceń, aby uniknąć zbędnych problemów.

Dobry serwis sprężarek śrubowych

Aby być spokojnym o sprawności sprężarek, trzeba znaleźć odpowiedni serwis. Jaka firma spełnia warunki dobrego serwisu sprężarek śrubowych? Z pewnością powinna ona świadczyć kompleksowe usługi. Dobry serwis to taki, który wykonuje okresowe przeglądy, a także zajmuje się naprawą wszystkich części składowych sprężarki. Ponadto klienci szukają dzisiaj komfortu. Dlatego też największą popularnością cieszą się usługodawcy, którzy wykraczają poza zwyczajne serwisowanie maszyn. O co chodzi?

 

Otóż mowa o takich usługach, jak na przykład wypożyczenie maszyny zastępczej na czas wykonywania naprawy. Przestój w pracy, spowodowany utratą sprężarki, może być bardzo kosztowny. Ponadto, dobre firmy dają gwarancję na usługi serwisowe. Poza tym warto nawiązać współpracę z firmą, która pracuje 24 godziny na dobę, ponieważ do awarii może dojść w każdej chwili.

 

Charakterystyka sprężarek śrubowych i znaczenie dobrego serwisu