Nowe obostrzenia w zakresie ochrony przed koronawirusem

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa w Polsce premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji. Mają one na celu podjęcie skutecznej walki z szerzącą się epidemią. Zgodnie z założeniem, wszystkie nowe obostrzenia są wprowadzone na okres dwóch tygodni, ale z możliwością ich przedłużenia. W myśl nowych ustaleń, osoby do 18. roku życia nie mogą samodzielnie opuszczać domów. Chyba, że towarzyszy im dorosły opiekun, zakazano również wstępu do parków oraz innych miejsc publicznych.

Obostrzenia w zakresie zakupów

Nowe zasady dotyczą również sposobu robienia zakupów. Zgodnie z nimi na terenie sklepu mogą przebywać jedynie 3 osoby na każdą kasę, w przypadku poczty lub banku, limit osób wynosi 2, na każde okienko. Podczas robienia zakupów konieczne jest korzystanie z jednorazowych rękawiczek. Wprowadzono również dwie godziny w ciągu dnia, w których zakupy mogą robić wyłącznie seniorzy, czyli osoby powyżej 65 roku życia. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo dla ludzi starszych. Ponadto ustanowiono, iż sklepy budowlane mają być nieczynne w soboty.

Nowe obostrzenia w zakresie ochrony przed koronawirusem

Zasady dotyczące hoteli i punktów usługowych

Zdecydowano o zamknięciu wszystkich hoteli o punktów noclegowych. Wyjątkami od tej zasady są miejsca, w których odbywana jest kwarantanna, izolacja lub obecny jest w nich personel medyczny. Hotele są nadal otwarte również dla osób, których pobyt jest związany z wykonywaniem pracy zawodowej. W każdym innym przypadku, goście musieli wymeldować się do 2 kwietnia. Decyzją premiera zamknięciu uległy także punkty usługowe, kosmetyczne i fryzjerskie oraz salony tatuażu. Wszelkie planowane zabiegi rehabilitacyjne i masaże odwołano, dotyczy to miejsc publicznych i prywatnych. Nieco zmodyfikowano również kwestię odbywania kwarantanny, obecnie mają ją odbyć wszystkie bliskie osoby zakażonej lub z takim podejrzeniem. Konieczne jest zachowanie 2-metrowej odległości od pieszych, z wyjątkiem rodziców opiekujących się dzieckiem do 13 roku życia, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.