Nie zawsze musimy udawać się po poradę prawną bezpośrednio do prawnika czy kancelarii adwokackiej. W sytuacji, kiedy po prostu potrzebujemy zwykłej konsultacji prawnej, która ma na celu pomóc nam w zrozumieniu jakichś zawiłych prawnych aspektów, związanych z naszą sytuacją, wystarczy porada prawna przez telefon. Kiedy możemy z niej skorzystać, ile kosztują porady prawne na telefon i jak je uzyskać?
Prawne konsultacje telefoniczne – w jakiej sytuacji?
Tak naprawdę porady prawne na telefon
to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujemy tego typu usług w jak najszybszym czasie. Z reguły taka porada realizowana jest w ciągu kilku lub kilkunastu godzin od zgłoszenia. W przypadku wizyty w kancelarii prawniczej termin oczekiwania na konsultację jest zazwyczaj o wiele dłuższy.
Konsultacje telefoniczne z adwokatem czy radcą prawnym są również dużo wygodniejsze i mniej stresujące. Nie musimy spotykać się z prawnikiem twarzą w twarz i nie musimy również pokonywać drogi do siedziby kancelarii. Wszystko odbywa się poprzez rozmowę telefoniczną, którą możemy przeprowadzić w dowolnym miejscu.
Co do samego zakresu zagadnień prawnych, z jakimi można zwrócić się do radcy prawnego czy prawnika w takiej telefonicznej konsultacji, zależy przede wszystkim od specjalizacji konkretnej kancelarii, z jakiej usług zdecydowaliśmy się skorzystać. Praktycznie z każdej dziedziny prawa – zarówno rodzinnego czy spadkowego, jak i podatkowego albo karnego, możemy uzyskać profesjonalną poradę zdalną.
Ile kosztują porady prawne na telefon?
Kolejną zaletą tego typu konsultacji prawniczych jest cena. Zazwyczaj porada prawna na telefon jest dużo tańsza niż konsultacja w siedzibie kancelarii. Dodatkowym plusem jest również to, że z góry wiemy, ile dokładnie zapłacimy za taką usługę. W kancelariach często jest tak, że wstydzimy zapytać się wcześniej o to, ile będzie kosztować nas porada prawna i w efekcie dowiadujemy się o tym dopiero po odbyciu spotkania.
A jak wyglądają ceny tego typu usług? Koszty porady prawnej na telefon kształtują się zazwyczaj od 50 zł do 150 zł, zatem bez problemu znajdziemy prawnika czy radcę prawnego, którzy rozjaśnią nam konkretne kwestie prawne, za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Jak to wygląda w praktyce?
To, jak wygląda cała procedura konsultacji prawnych na telefon, zależy z reguły od kancelarii, z której usług zdecydowaliśmy się skorzystać. Zazwyczaj istnieją dwa rodzaje konsultacji. Pierwsze porady prawne na telefon realizowane są na zasadzie infolinii, gdzie konsultacja odbywa się niedługo po tym, jak uda nam się połączyć z kancelarią. Zapłata może być zrealizowana po otrzymaniu konsultacji lub pobierana jest opłata w trakcie połączenia od operatora sieci (znajduje się ona w koszcie samego połączenia).
Druga procedura, częściej stosowana i korzystniejsza dla klienta to taka, gdzie najpierw następuje kontakt drogą mailową i podawane są szczegóły sprawy. Wcześniej trzeba jednak dokonać zapłaty za konsultację np. drogą elektroniczną poprzez szybki przelew lub poprzez przelew pocztowy – jeśli nie mamy elektronicznego konta bankowego.