Jak koronawirus wpłynie na polską gospodarkę?

Bez wątpienia koronowirus będzie miał ogromny wpływ na polską gospodarkę. Możemy to zaobserwować już w tej chwili. Eksperci szacują, że pandemia koronawirusa znacząco wpłynie na tempo wzrostu polskiego PKB oraz spowoduje ogromny spadek zatrudnienia w naprawdę wielu działach gospodarki.

Które branże stracą najwięcej na pandemii koronawirusa?

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach pandemia Covid-19 w pierwszej kolejności dotknęła branżę turystyczną i eventową. Zamknięcie granic, restauracji i obiektów kulturalno- rozrywkowych przyczyniło się do gwałtownego spowolnienia i spadku konsumpcji w tych sektorach. Koronawirus nie oszczędza również branży sprzedaży detalicznej, fryzjersko- kosmetycznej, hotelarskiej oraz transportowej. W Polsce w celu walki z koronawirusem podjęty zostały liczne działania zapobiegawcze mające na celu ograniczanie rozpowszechniania się wirusa. Zamknięte zostały miedzy innymi: granice, galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także hotele. Mimo wprowadzonego przez rząd pakietu rozwiązań prawnych tak zwanej tarczy antykryzysowej i tak wiele osób straciło pracę, a część przedsiębiorstw musiało ogłosić bankructwo.

Jak koronawirus wpłynie na polską gospodarkę?

Wpływ koronawirusa na gospodarkę.

Warto zaznaczyć, że koronawirus negatywnie wpływa nie tylko na gospodarkę polską, ale i na gospodarkę światową. Obecnie można zaobserwować miedzy innymi spadek międzynarodowej wymiany gospodarczej. W tej chwili trudno ocenić w jak dużym stopniu pandemia Covid-19 wpłynie na polska gospodarkę, ponieważ wszystko zależy od dynamiki rozwoju wirusa i tego jak długo potrwa globalny kryzys związany z pandemią. Wielu ekspertów uważa jednak, że Covid-19 bardzo mocno zachwiej polską i światową gospodarką. W związku z ogólnym zahamowaniem produkcji cześć zagranicznych inwestorów może przenieść inwestycje do swoich krajów. W związku z zaistniałą sytuacją przedsiębiorstwa i instytucje państwowe będą zmuszone do przewartościowania swoich celów. Wszyscy będą musieli skupić się na tym, aby jak najlepiej skoncentrować swoje działania w celu pobudzenia rozwoju.