Nauczyciel – zawód z pasją, któremu większość poświęca pełen bagaż emocjonalny i fizyczny. Codzienna praca nauczyciela nie należy do najłatwiejszych. Ta grupa zawodowa boryka się z wieloma rozterkami i musi poszukiwać rozwiązań prawnych, regulujących kwestie związane z zawodem. Gdzie należy szukać porad prawnych z dziedziny oświaty?
Państwowa Inspekcja Pracy
To instytucja, która ma wdrożonych wiele kanałów komunikacji, i od której można uzyskać odpowiedzi na kluczowe pytania. Wszystkie kwestie związane ze stażem pracy w zawodzie nauczyciela, urlopem wypoczynkowym i zdrowotnym, nagrodami jubileuszowymi czy godzinami ponadwymiarowymi można rozstrzygnąć, kontaktując się z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy.
Pomoc dostępna jest drogą telefoniczną oraz online – na stronie organu znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, działa też e-Urząd, poprzez który można zadawać budzące wątpliwości pytania. Instytucja oferuje także bezpłatne porady prawne w zakresie prawa pracy – można je uzyskać drogą telefoniczną.
Kwestie o dużym stopniu skomplikowania
Nauczyciele nieustannie zasypywani są informacjami, które w zakresie prawnym mogą wywołać dezinformację. Szczególnie ma to miejsce w kontekście aktualnie panującej pandemii koronawirusa.
Odpowiedzi na mnożące się pytania można uzyskać u doświadczonego prawnika. Jak wiadomo, porady prawne dla nauczycieli wymagają prawidłowej interpretacji, z czym nie zawsze potrafi sobie poradzić nawet oczytany w temacie nauczyciel. Pomoc prawna profesjonalisty może się okazać wartościowym rozwiązaniem, z którego płyną liczne korzyści. Dobry prawnik działa niczym pośrednik, który zgłosi się z problemem do odpowiedniego organu, uzyskując odpowiedź. Gotowe rozwiązania z kolei potrafi przełożyć na zrozumiały dla nauczyciela język, który teraz ma solidną podstawę prawną do swoich działań.
Kwestie prawne najczęściej dotykające nauczycieli
Nauczycielska codzienność to wyboista droga, w której pełno jest prawnych kruczków i zarzutów. Współpraca z doświadczonym prawnikiem pomoże fachowo przygotować przedprocesową strategię działania, w której zawiera się m.in. pisanie pozwów, sporządzenie opinii dotyczącej statusu nauczyciela czy pism procesowych. Jakich kwestii prawnych najczęściej doświadcza pracownik oświaty? Bywają to:
- zarzut niewłaściwego wykonywania obowiązków,
- nauczanie z użyciem niewłaściwych metod,
- faworyzowanie lub gorsze traktowanie niektórych uczniów,
- nieprzestrzeganie praw i obowiązków nauczyciela lub ucznia.
To tylko część problemów, z których rozwiązaniem poradzi sobie doświadczony prawnik.
Lokalne wsparcie
Istnieją też instytucje lub organizacje wolontariackie, które sprawują w niektórych miastach bezpłatną pomoc w zakresie prawa oświatowego dla nauczycieli. Pomoc taka udzielana jest w wybrane dni miesiąca przez profesjonalnego przedstawiciela grupy adwokackiej. Warto sprawdzić, czy w miejscu zamieszkania nauczyciela organizowane są takie spotkania, i skorzystać z takiej formy pomocy. Można uzyskać fachową radę lub chociaż wskazówkę odnośnie do miejsca, w którym znajdzie się pełniejsze wsparcie.