Nowe przepisy, które miały nadejść zostały odsunięte w czasie przez pandemię koronawirusa. Zbliżają się zmiany dotyczące stosowania stawek podatku VAT. Od 1 lipca 2020 roku obowiązywać będzie nowa matryca stawek VAT.
Nowa matryca składek
Powszechna stawka podatku VAT wynosi 23%. Występują także stawki obniżone: 8%, 5% oraz 0%. Dzięki tym zmianom, system stawek ma zostać uproszczony i nie będzie dochodziło do sytuacji, w której podobne produkty do siebie, będą różnie opodatkowane. Zdaniem Polskiego Rządu matryca ta ma się cechować prostotą, przejrzystością i przyjaznym stosowaniem.
Zmiany dotyczą również symboli statystycznych, które będą stosowane do ceków VAT. W przypadku towarów i usług nie będą występowały symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i z Usług z 2008 roku (PkWiU). Od tej pory posługiwać się będzie trzeba należało symbolem CN – czyli nomenklatury scalonej w momencie korzystania z produktów, a symbol PKWiU z 2015 roku będzie dedykowany tylko i wyłącznie usługom.
Zmiany te będą wymagały od przedsiębiorców dokonania zmian i aktualizacji księgowych oraz magazynowych. Modyfikacja obejmie także ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących. Ogromnie ważne jest zapoznanie się z tymi zmianami przez wszystkich polskich przedsiębiorców.
Nowe stawki VAT
Od 1 lipca towary i usługi opodatkowane wedle stawek 5% i 8% zostaną zmienione i ujednolicone. Przykładowo dla pieczywa i wyrobów ciastkarskich obowiązywały trzy stawki: 5,8 i 23%. Od 1 lipca będzie ona dla nich wynosiła 5%. Zmieniony zostanie także VAT na przyprawy do 8%, do tej pory VAT wynosił 23%. Zostanie obniżony VAT z 8% na 5% na owoce cytrusowe, niektóre orzechy, zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną, produkty dla niemowląt i dzieci.
Wzrosną stawki VAT na drewno opałowe z 8% na 23%. Podobnie w przypadku homarów, ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowce wodne oraz kawior z 5% na 23%. Zwiększy się VAT na lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych, z 8% na 23%.